SZARA KARTA - 30cm 18% GREY PANEL , FOCUS BOARD

Dodaj recenzję:
  • szt.
  • 27,90 zł

SZARA KARTA, tzw. GREY PANEL z dwoma płaszczyznami: białą i szarą w rozmiarze 30cm

 

Szara karta umożliwia dokładne ustalenie ekspozycji, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych.

Szara strona – odbija 18% padającego światła, jest to tzw. szarość średnia, czyli dokładnie po środku między czernią a bielą. Dodatkowo, płaszczyzna ta posiada celownik do nastawienia ostrości.

Zasada działania: Szarą kartę należy umieścić w takich samych warunkach oświetleniowych, jak obiekt, który chcemy sfotografować. Następnie dobieramy ekspozycję tak, by szara karta została dobrze naświetlona. Światło na szarej karcie mierzymy punktowo. Przyciskamy spust migawki do połowy, zabieramy kartę z kadru i dociskamy spust migawki do końca.

 


 

Biała strona – odbija 90% padającego światła. Służy do ustawiania prawidłowego balansu bieli i uzyskania prawidłowego odwzorowania kolorów na zdjęciu.  Funkcja ta jest zwłaszcza przydatna, gdy mamy styczność z mieszanym oświetleniem o różnych temperaturach barwowych.

Zasada działania: Białą kartę należy ustawić w sposób zasłaniający cały kadr i następnie zrobić zdjęcie. W ustawieniach aparatu zmieniamy balans bieli na Custom WB i wprowadzamy wzorzec z wykonanego wcześniej zdjęcia. Kolejne zdjęcia będą wykonywane z naturalnym balansem kolorów, bez zażółceń czy niebieskości.

 

 

 Produkt nowy , gwarancja 12 miesięcy